Základní informace

Podmínkou udržitelného rozvoje měst je vitalita veřejného prostoru, ať už fyzického nebo virtuálního. Nedávná pandemie COVID-19, stejně jako přetrvávající relevance pouličních demonstrací a oblíbenost festivalů, ukazují, že pobývání, pohyb, setkávání a další formy komunikace ve fyzickém veřejném prostoru jsou v každodenním životě důležité a nenahraditelné pouze on-line komunikací. 

Ústředním tématem letošního ročníku konference Architektura a udržitelný rozvoj je veřejný prostor v menších městech nebo vesnicích, tedy mimo metropole a regionální centra. Veřejný prostor chápeme v sociálně vědním kontextu, v tom nejširším smyslu slova, jako prostor určený veřejnosti ke svobodnému užívání, který se neomezuje na veřejná prostranství, ale ve své fyzické podobě zahrnuje také trasy a veřejně přístupné interiéry institucí nebo např. kaváren a v tom nejširším smyslu slova třeba také virtuální prostor sociálních sítí. Ve vztahu veřejného prostoru a architektury se nejvýrazněji projevuje právě potřeba mezioborové diskuze, kterou považujeme za podmínku udržitelného rozvoje měst a obcí. V rámci letošního ročníku konference si klademe za cíl studentům/kám doktorských studijních programů a (nejen) mladým výzkumníkům/cím nabídnout především mezioborovou diskuzi, rozšířenou mimo tradiční témata oborů architektury, stavitelství, památkové péče také o témata společenskovědní. Příspěvky mohou představovat případové studie vztahující se k tématu konference nebo disertační projekt studenta/ky, resp. jeho část. 

Konference navazuje na sérii úspěšných konferencí organizovaných doktorandy katedry architektury Fakulty stavební ČVUT v Praze v letech 2014, 2018, 2020, 2022. Letošní ročník konference také navazuje na mezioborový projekt podpořený TAČR „Doma ve městě UNESCO. Hmotný a nehmotný veřejný prostor měst se zvláštní památkovou ochranou, pilotní projekt Telč“, realizovaný pod vedením katedry architektury FSV ČVUT v letech 2019-2022. Cílem ročníku 2024 je zdůraznit mezioborový charakter architektury jako oblasti lidského konání i zkoumání a propojit v diskuzi pestrou paletu témat zpracovávaných výzkumníky/cemi a doktorandy/kami v oborech architektury, urbanismu, stavitelství, sociální geografie, sociální antropologie, dějin umění a dalších.

Chcete se dozvědět něco nového z architektury a udržitelného rozvoje? ANO?

Sledujte nás

AUR konference - Facebook

Za podpory

Katedra architektury - ČVUT Fsv Architektura a stavitelství - K129 - ČVUT Fsv ČVUT v Praze

Kontakty

Místo konání:
ČVUT v Praze
Fakulta stavební 
ukázat na mapě
Ing. arch. Jana Hořická, Ph.D.
Kontaktní osoba pro účastníky a media