Současné trendy v architektuře veřejných prostranství


Grafické a výtvarné prvky
na fasádách současné architektury |
Vojtěch Vodička

Téma absence detailu a vizuální komplexnosti je v architektuře více a více diskutovaným tématem - věnují se mu osobnosti jak z pole designu a architektury, tak lidé z vědních oborů, jakým je například neuroestetika. Zaměřením tohoto průzkumu je aplikace grafických a plošných výtvarných metod u staveb v kontaktu s veřejným prostorem. Uplatnění grafických a plošných výtvarných metod, jako jsou potisky, polepy, malby může být pro současnou architekturu levnější a snazší, než výrazně plastické a reliéfní prvky. Kromě prezentace příkladů dobré praxe jsem na konkrétním případě radnice v Ďáblicích provedl krátký dotazníkový průzkum a strukturované rozhovory s architekty a grafičkou, které dále objasňují principy návrhu a aplikace takových řešení. Je to jeden z mála příkladů v českém prostředí, kdy výtvarná vrstva hraje významnou roli v pojetí fasády jako celku a je uplatněna koncepčně, již jako součást návrhu stavby.

 

Možnosti modulární architektury ve veřejném prostoru
v menších sídlech |
Kristýna Škopková

Článek se zabývá analyzováním vztahu mezi modulární architekturou a veřejným prostorem v menších sídlech a představuje možnosti využití modulárních systémů k posílení veřejných prostor. Modulární architektura, známá svou flexibilitou, rychlostí výstavby a udržitelností, představuje vhodné řešení pro malá sídla, která často čelí omezeným finančním i prostorovým možnostem. Práce rovněž představí rozdíly mezi konceptem veřejného prostoru a veřejným prostranstvím, což umožní lépe pochopit charakter udržitelného rozvoje menších sídel s pomocí aplikace modulární architektury. Cílem práce je analyzovat, jak mohou modulární konstrukce přispět k oživení veřejných prostor, podpořit sociální interakce a rozvoj občanské vybavenosti. Výsledky ukazují, že modulární objekty mohou sloužit jako místa pro kulturní a vzdělávací akce, sportovní zařízení, občerstvovací i komerční provozy, které posilují komunitní život a atraktivitu veřejných prostor. Práce zároveň ve zkratce identifikuje výzvy spojené s estetickým designem a legislativními omezeními, které mohou aplikaci modulárních staveb limitovat. Modulární architektura však nabízí inovativní a efektivní přístup k udržitelnému rozvoji malých sídel a vytváří příležitost k mezioborovým diskusím.

 

Modulární architektura ve veřejném prostoru vesnic
a maloměst na území ČR |
Sabina Havránková

Modulární architektura, která prostupuje do oblasti architektury, se postupně vymezuje jako samostatný specifický obor založený na modularitě, prefabrikaci a modulární výstavbě. Jedná se o nástroj výstavby s různorodým využitím, pro dočasné i trvalé stavby nebo pro rozšíření stávajících kapacit. Kromě výstavby budov se stává také moderním doplňkem veřejných prostranství, poskytuje zázemí pro výstavní a reprezentační prostory, prodejní kiosky, nahrazuje prostory čekáren veřejné dopravy apod. Může se jednat o dočasné stavby po dobu konání festivalů nebo o stávající budovy, které se stávají trvalou součástí veřejného prostoru. Využití modulární architektury ve veřejném prostoru se týká především velkých měst. Charakter odlišného veřejného života maloměst a vesnic je podroben analýze a cílem je nalezení funkční náplně modulárních objektů ve veřejném vesnickém prostředí. Článek se zabývá postupem při výběru vhodného funkčního využití a účelu stavby, potenciálem přínosu a oživením veřejného života a prostoru obce.

 

Sledujte nás

AUR konference - Facebook

Za podpory

Katedra architektury - ČVUT Fsv Architektura a stavitelství - K129 - ČVUT Fsv ČVUT v Praze

Kontakty

Místo konání:
ČVUT v Praze
Fakulta stavební 
ukázat na mapě
Ing. arch. Jana Hořická, Ph.D.
Kontaktní osoba pro účastníky a media